Guidning i Bo01

Inledning

Sedan 2008 guidar jag flertalet grupper i Bo01 i Malmö i samarbete med Malmö stad.
Turerna är inte begränsade till Bo01. Malmö är fullt av intressant arkitektur och kuriositeter bland annat:
• BO100: självförvaltat och självbyggt boende mitt i Malmö;
• Augustenborg: stadsförnyelse av ett 60-tal bostäder med hjälp av ”grön teknik”;
• Östra kyrkogården: Kyrkogård ritad av Asplund;
• Det gamla Malmö: små historiska kvarter som ligger nära Centralstationen;
Under rundvandringarna pratar jag inte bara om arkitektur och stadsplanering. Syftet med ett besök är också att få en kort överblick av livet i Malmö.
Jag ger även föreläsningar om Malmös hållbara utveckling.

Tjänster:

• Boende: råd och hjälp att hitta boende, restauranger m.m. i Malmö;
• Resor: råd och hjälp om hur man reser (cykel, buss, tåg osv) i Malmö;
• Turism: Malmö och dess omgivningar är fulla av små sevärdheter och aktiviteter att uppleva;
• Guidade turer: Bo01, Malmö Turning Torso m.m.;
• Möte med lokala aktörer: Jag kan sätta dig i förbindelse med de lokala aktörerna;
• Konferenser: Jag erbjuder föreläsningar som ger dig en inblick i Bo01;

Priser:

• Guidad rundvandring: 1500 kr exkl. moms per 3 tim;
• Konferens: 1500 kr exkl. moms per 3 tim, exkl. resekostnader, mat och boende;

Referenser:

• Malmö stad: Maria Ohrn (maria.ohrn@malmo.se), Lars Bhöme (lars.bohme@malmo.se), Göran Rosberg (goran.rosberg@malmo.se);
• Frankrike: CAUE 92 – Aurelien Masurel (aurelien.masurel@gmail.com), Lucrèce Masurel (lucrecemasurel@gmail.com), Martin Meade, Destination Plus (caroline@destinationplus.fr), AMO MP (amo.mp@wanadoo.fr), CAUE 31 – Emilie Dueso (dueso.e@caue31.org), Catherine Vanlingen (catherine.vanlingen@gmail.com);
• Schweiz: Nadine Bolle (nadine.bolle@hesge.ch);
• Konferens: Olivier Parent (olivierparent-op@wanadoo.fr); Jean Luc Legarez (jllegarez@valenciennes-metropole.fr), Ingrid Jurriens (ingrid.jurriens@free.fr), Louis Moutard (louis.moutard@arep.fr);

Produced by Webbyrå Webbfabriken